(video) Sheriff a obținut o victorie dramatică în derby-ul cu Zimbru! Tiraspolenii au marcat golul victoriei în prelungirile partidei

Zimbru și Sheriff Tiraspol au oferit un adevărat spectacol fotbalistic în cadrul derby-ului etapei cu numărul 12. Campioana Moldovei s-a impus dramatic cu scorul de 2-1 și se menține pe prima poziție în clasament.

Zimbru a început bine partida de pe teren propriu, brazilianul Jean Theodoro deschizând scorul în minutul 15. Atacantul l-a învins pe portarul tiraspolenilor, Zvonimir Mikulic, cu un șut bine plasat de la distanță.

Galben-negrii au reușit să revină în repriza secundă. În minutul 75, arbitrul partidei, a dictat o lovitură de la punctul cu var, după ce Monday l-a faultat în careu pe vârful "viespilor", Stefan Mugosa. Brazilianul Jairo a executat fără emoții lovitura de la 11 metri.

Atacantul trecut pe la Anderlecht și Omonia Nicosia, Ziguy Badibanga, a înscris golul victoriei pentru Sheriff în cel de-al doilea minut suplimentar.

După acest succes, Sheriff își menține fotoliul de lider în Divizia Națională, tiraspolenii fiind cu 4 puncte în fața ocupantei locului secund, Milsami.

În alte partide din cadrul etapei a 12-a, au fost înregistrate următoarele rezultate:

FC Petrocub 1-2  FCSfîntul Gheorghe

FC Spicul 1-1 Dinamo-Auto

FC Zaria 3-0 FC Speranța

FC Dacia 1-1 FC Milsami